Gruzja

Najważniejsze informacje

Czas trwania

12 dni, 
termin 23.07 - 03.08.2024
Zaytaj też o inny termin na zamówienie

Liczba uczestników

12 osób

Zakwaterowanie

Hotele 3/4*, butikowy pensjonat – gospodarstwo lokalne

Transport

Klimatyzowany autokar

Wyżywienie

W restauracjach hotelowych i lokalnych, posiłki według wymienionych w programie

Informacje dodatkowe

Pod programem będziemy aktualizować obecne wymogi i zalecenia odnośnie podróży

Dzień 1

Wylot odbywa się z Warszawy i lądujecie bezpośrednio w Tbilisi.
Na lotnisku otrzymacie specjalne teczki dla dzieci z gadżetami i grami na podróż i pobyt w Gruzji. Teczki będą dostosowane do wieku dzieci.

Zakwaterowanie: w jednym z hoteli 3* w Tbilisi

Dzień 2

Po śniadaniu wyruszamy zwiedzać stolicę Gruzji. Rozpoczniemy od Starego Miasta i twierdzy Narikala, na którą wjedziemy kolejką linową. To pozwoli nam na podziwianie panoramy miasta. Z twierdzy rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę. 

Kolejne punkty wyjazdu będziemy odwiedzać autokarem, więc w szybkim czasie możemy zobaczyć wiele miejsc Abanotubani (dzielnica łaźni siarkowych), kręte uliczki starego Tbilisi oraz najważniejsze świątynie miasta: katedra Sioni oraz najstarsza cerkiew Tbilisi – Anczischati. Popołudniu są dwie opcje do wyboru: 

1. Wyjazd do lokalnego aquaparku Gino Paradise, gdzie oprócz basenów i zjeżdżalni dla dzieci, jest duży wybór saun i łaźni relaksujących dla rodziców. Aquapark leży nieopodal zbiornika wody “Morze Tbiliskie”.

2. Wycieczka na górę Mtacminda. Jest to najwyższy punkt w mieście, gdzie oprócz widoków, znajduje się wesołe miasteczko.
Wieczorem jest obiadokolacja z pokazem tańców gruzińskich. Dla dzieci to może być idealna okazja na rozbudzenie chęci do nauki tańca. Potem udajemy się na nocleg.

Dzień 3

Zaczynamy od śniadania. Następnie czeka Was wyjazd z Tbilisi w góry Wielkiego Kaukazu aż do miejscowości Kazbegi. Jest to jedna z najsłynniejszych tras w Gruzji. Zachwyca widokami na najwyższe szczyty kaukaskie. Po drodze wstępujemy na zwiedzanie twierdzy Ananuri, która jest położona nad jeziorem. Przewodnik będzie opowiadał legendy, które zaspokoją wiedzę nawet tych najbardziej ciekawskich. W miejscowości Kazbegi wjedziemy samochodami terenowymi do jednego z najbardziej pocztówkowych miejsc w Gruzji,  do kościoła św. Trójcy Gergeti. Z Gergeti w warunkach dobrej widoczności, zobaczyć można szczyt Kazbek (5054 m), drugi najwyższy szczyt kraju. Po zwiedzaniu zakwaterowanie w przytulnym pensjonacie - to właśnie urok Kazbegi, można nocować u gruzińskiej rodziny, poczuć ciepło i atmosferę ich domu.

W pensjonacie czekać na nas będzie nauczyciel tańca gruzińskiego, który chętnie udzieli lekcji i pokaże starszym, i młodszym uczestnikom wyprawy kilka ruchów gruzińskiego tańca narodowego. Po lekcji tańca jest obiadokolacjam przyrządzona przez gospodynię. Żaden posiłek nie smakuje tak dobrze jak domowe, gruzińskie dania.

Dzień 4

Śniadanie, a potem przejazd samochodami terenowymi do doliny Truso. Jest to jedno z najładniejszych miejsc w okolicy miejscowości Kazbegi - dolina rozciąga się na 11 kilometrów. Do samego końca można dotrzeć zarówno pieszo, jak i samochodem. Zobaczymy pozostałości po niegdyś zamieszkałych wioskach, które teraz używane są tylko przez okolicznych pasterzy, szukających schronu w złą pogodę.

Na samym końcu szlaku zobaczymy dwa monastyry: męski i żeński, które praktycznie odcięte są od cywilizacji, szczególnie zimową porą. W tym miejscu odbędziemy lekki, niedługi trekking.
Po trekkingu zaplanowany jest piknik na łące wśród pięknej przyrody, składający się z miejscowych potraw i warzyw.

W dolinie Truso czekać będzie kolejna atrakcja - jazda konno. Dzieci, tak samo jak i dorośli, mogą poćwiczyć przez krótki odcinek drogi pod okiem przewodnika.

Popołudniu powrót do Kazbegi samochodami terenowymi. Obiadokolacja, nocleg w Kazbegi.

Dzień 5

Śniadanie, wyjazd z Kazbegi do Tbilisi. Zakwaterowanie ponownie w Tibilisi w hotelu 3*.

Tego dnia zawitamy na warsztaty wełny. Jest to jedna z najstarszych gruzińskich tradycji rzemieślniczych. Z wełny robią zabawki, elementy ubrania, domowe obuwie, nakrycia głowy, itd. Fachowcy pokażą nam, jak tworzą takie wyroby oraz nauczą i pomogą zrobić swój własny upominek z Gruzji. Po warsztatach mamy czas wolny na spacery i zakupy w stolicy Gruzji. Później czeka na nas obiadokolacja w tradycyjnej restauracji, a nocleg mamy w Tbilisi.

Dzień 6

Śniadanie, wyjazd na wschód kraju, do regionu Kacheti, który nazywany jest “krainą wina”. Zaplanowaliśmy zwiedzanie przepięknego monastyru Bodbe, gdzie pochowana jest św. Nino – apostołka cerkwi gruzińskiej, która przyniosła chrześcijaństwo do Gruzji.. Z monastyru rozciera się oszałamiający widok na dolinę Alazańska, gdzie uprawiane są najlepsze szczepy winogron. Dojazd do miasta miłości Signagi, które jest określane miastem muzeum, ponieważ idealne zachowane zostało od wieków XVII-XVIII.

Atrakcją dnia będzie wizyta w domowej winnicy, gdzie zobaczyć można, jak robi się gruzińskie domowe wino, degustacja wina i czaczy (tradycyjny alkohol wysokoprocentowy), połączona z obiadem. 

Dla dzieci jest to bardzo interesujące, jak produkuje się wino, więc zaproponujemy im różne rodzaje winogron do spróbowania. Po obiedzie i degustacji, wybieramy się w drogę do miasta Telawi, gdzie czeka na nas zakwaterowanie w pięknych domkach w lesie. Ośrodek ten oferuje dwa baseny (otwarty i zamknięty), saunę, dużo przestrzeni na zewnątrz, zieloną strefę leśną, kącik etnograficzny i place zabaw. Młodsi i starsi nie będą się tutaj nudzić. Wieczorem jest wolny czas na odpoczynek i zabawę. Nocleg w Telawi. 

Dzień 7

Dzień odpoczynku. Jest czas wolny na zabawę i relaks nad basenem, a dla chętnych wyjazd do Signagi - na zakupy.
Obiad w ośrodku, a wieczorem ognisko z kiełbaskami i gruzińskimi przysmakami. Muzyka i tańce w tle, więc zawsze można się w to włączyć.

Dzień 8

Śniadanie, a później wyjazd do Tbilisi. Jednak zanim dojedziemy do stolicy, czeka na nas wizyta w wyjątkowym miejscu. Otóż odwiedzimy wioskę Udabno. Wioska jest jedynym, zaludnionym punktem na rozległych stepach regionu Kachetii. W związku z tym, że nie ma tam cywilizacji, stepy te otrzymały nazwę “udabno”, czyli “pustynia”. W tej magicznej miejscowości gościć nas będzie polski hostel i restauracja Oasis Club, gdzie zatrzymamy się na warsztaty kulinarne. Nauczymy się gotować najpopularniejszych dań kuchni gruzińskiej, takich jak: chaczapuri lub kubdari, warzywne pasty pchali, itd. Do udziału w warsztatach zapraszamy też najmłodszych uczestników wyprawy. 

Po warsztatach będzie obiad na pięknym podwórku ośrodka. Następnie jest powrót do Tbilisi, gdzie wieczorem jeszcze jedna atrakcja dla dzieci - Muzeum Iluzji. Znajduje się ono na starówce miasta i jest jednym z najbardziej magicznych miejsc. Nocleg w Tbilisi.

Dzień 9

Poranek zaczynamy śniadaniem i wykwaterowaniem, bo czeka nas przejazd pociągiem w kierunku Batumi. Kiedy już dotrzemy i zakwaterujemy się na miejscu, mamy sporo atrakcji, które możemy dowolnie wybrać. Batumi to miasto ciepłego morza, palm i pysznej kuchni, więc będzie tu sporo wolnego czasu, aby to wszystko odkryć. Co tu znajdziecie? Sporo rozrywki dla całej rodziny - przejażdżkę rowerami po promenadzie nadmorskiej, koło diabelskie z widokiem na całe miasta i morze, i wiele innych możliwości, które możemy zaplanować pod Wasze preferencje. Obiadokolacja z daniami kuchni regionalnej. Nocleg w Batumi.

Dzień 10-11

Dzień 10: Czas wolny na odpoczynek w Batumi, dla chętnych rodziców możliwość zorganizowania opieki do dzieci. Kolacja w restauracji. Nocleg.

Dzień 11: Śniadanie, wolne przedpołudnie. W drugiej połowie dnia wyjazd do wsi Achalsopeli (przejazd ok. 20-30 minut), do lokalnego gospodarza, gdzie odbędzie się warsztat lepienia chinkali. Gospodarz opowie również o innych gruzińskich daniach, o historii przepisów, o winach (gospodarz mówi w języku polskim). Na zajęciach można będzie ulepić nielimitowaną liczbę chinkali, a potem wszystkie zjeść. Całość zakończymy pożegnalną suprą (uczta) gruzińską, gdzie toasty będą się ciągnęły bez końca. Powrót do hotelu, nocleg w Batumi.

Dzień 12

Śniadanie, wyjazd na lotnisko w Kutaisi lub Tibilisi, powrót do Polski.

Podsumowanie

Czas trwania
12 dni, 23.07 - 03.08.2024
zapytaj też o inny termin na zamówienie
Liczba uczestników
12 osób
Cena
Osoba dorosła - 950 Euro
Dziecko - 750 Euro

Ceny aktualne przy grupie min. 12 osób
Zakwaterowanie
Hotele 3/4*, butikowy pensjonat – gospodarstwo lokalne
Transport
Klimatyzowany autokar
Wyżywienie
W restauracjach hotelowych i lokalnych, posiłki według wymienionych w programie
Świadczenia
Opieka polskiego pilota, który będzie również animował dzieci podczas wyjazdu, transport w Gruzji, noclegi wymienione w programie, wyżywienie według programu, opłaty w Parkach Narodowych i zwiedzanych obiektach, ubezpieczenie - pakiet podwyższony, zawierający zakres chorób przewlekłych, Koszty Leczenia na poziomie 100 000 Euro, ubezpieczenie na wypadek kwarantanny z powodu Covid19, specjalnie przygotowane teczki dla dzieci z zabawami i grami na podróż samolotem
Cena nie obejmuje
Przelotu na trasie Warszawa – Tbilisi lub Kutaisi – Warszawa, cena ok. 1300 zł, własnych wydatków, napojów bezalkoholowych i alkoholowych, zwyczajowych napiwków

Informacje dodatkowe

Przy wjeździe do Gruzji wymagany jest certyfikat szczepienia przeciw Covid19 lub negatywny wynik testu PCR wykonany na min. 72 godziny. Dzieci do 10 roku życia nie muszą mieć ani testu, ani szczepienia.
Do Gruzji nie ma wiz, do kraju można wjechać na dowód osobisty lub paszport. 

Zdrowie
Przy wyjeździe do Gruzji zalecane przez Światową Organizację Zdrowia są szczepienia na:
Wirusowe zapalenie wątroby, czyli żółtaczkę typu A i B
Tężec
Błonicę

Kontakt

Chcesz gdzieś wyjechać? Napisz do nas, pomożemy!

Tel: +48 500 098 984
E-mail: tour@tourdefamily.pl

Adres biura:
Budynek: BE - Adgar Plaza, 
ul. Postępu 15, piętro 7, 02-676 Warszawa

    envelope linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram